<span>Jednoduchost</span>žádná zbytečná administrativa

Jednoduchostžádná zbytečná administrativa


Jen stručný ceník bez složitých příplatků. Cenu za přepravu spočítáte snadno sami.

<span>Rychlost</span>zítra do 12:00 doručeno

Rychlostzítra do 12:00 doručeno


K zákazníkovi dorazí zboží stejně rychle, jako byste sídlili v Německu.

<span>Cena</span>jako za přepravu po Německu

Cenajako za přepravu po Německu


Žádné další příplatky za překročení neexistující hranice, ani další navyšování ceny za přepravu.

Dopravci – jak si vybrat toho správného?

Logistika je stále významnějším oborem, různých dopravců přibývá, ale i ti klasičtí setrvávají. Bez vlastní dopravy nebo dopravní společnosti se dnes obejde málokterá firma, Ve větším množství nabídek už však může být obtížné se orientovat. Nad čím se při výběru dopravce zamyslet?

Kam doručujete?

První a zásadní věcí je, kam potřebuji zboží doručovat a komu? Zpravidla rozlišujeme mezi vnitrostátní a mezinárodní dopravou. U mezinárodní přepravy se zabýváme konkrétními státy, zda jsou v Evropské Unii, Evropě či ještě dál. Pochopitelně tedy můžeme vyloučit společnosti, které nedoručují tam, kam potřebujeme.

Jak rychle potřebujete doručit?

Většina dopravních společností odděluje dvě různé možnosti dopravy – expresní a ekonomickou. Expresní doručení bývá sice dražší, ale dává nám záruku, že bude zásilka doručena v nadstandardně krátkém čase. V Der Kurier, kde se specializujeme na dopravu do Německa, jsme se rozhodli k doručování přistupovat jinak. Všechny expresní zásilky vyzvedáváme odpoledne a doručujeme do 12 hodin do druhého dne. Díky našemu know-how můžeme mít při dopravě do Německa nastaveny stejné podmínky jako německý dopravce.

Kolik Vás to bude stát?

V zásadě: expresní doprava bývá nákladnější, ekonomická doprava spíše levnější. Je však potřeba porovnat si nabídky různých dopravců a vybrat tu nejvýhodnější s nejlepším poměrem čas/peníze. Nezapomínejte se informovat, z jakých příplatků se sestavuje konečná cena? Leckdy může být konečná částka na faktuře odlišná od té zamýšlené. Nejčastější příplatky, na které si dát pozor: palivový a mýtný příplatek, bezpečnostní příplatek, příplatky za handling nestandardních zásilek, ale i příplatky za doručení do rezidentních zón.

Velikost dopravce

Kritériem výběru se může stát také velikost dopravce. Někteří zákazníci sázejí spíše na velké, ověřené firmy, jiní zase dávají přednost menším, přátelským. Výhoda velké firmy bývá široká škála služeb a pokrytí sítě. Na druhou stranu se služby u velkých hráčů velmi podobají. Proto je dobré se poohlédnout i po menších dopravcích, kteří mohou mít výhodu v určité specializaci nebo třeba IT řešení.

Typ zásilky

Při výběru dopravce je také nutné zvážit, jaké typy zásilek je schopný převážet. Některé společnosti se zabývají pouze převozem zásilek standardizovaných rozměrů, jiné jsou schopné přepravit také nadrozměrné zásilky, zásilky s dlouhými profily či palety do určitého limitu. Další možností jsou pak spediční dopravci, kde zpravidla využijete celovozy, či dokládku (přímý závoz bez překladišť).

Systémy zadávání zásilek

Srozumitelnost online systémů: většina společností již nabízí online systémy, kde zásilku pohodlně zadáte a jen čekáte, až si ji dopravce vyzvedne. Nicméně někteří dopravci mohou mít systémy zbytečně složité. Vyberte dopravce tak, aby vám tyto procesy do budoucna zabíraly co nejméně času a byly uživatelsky přívětivé. V případě potřeby se doptávejte na možnou technologii propojení přímo s Vaším softwarem.

Přidaná hodnota

Neberte dopravu jen jako nutné zlo, protože „nějak to tam dopravit musíme“. Při správném nastavení a rychlosti se může doprava stát Vaší konkurenční výhodou. Lze využít rychlejších lead timů, než konkurence nebo kvalitnějšího a žádanějšího dopravce. Jsem přesvědčen, že i přeprava Vám může přinést výhody, díky kterým můžete Vaše podnikání na tuzemském či zahraničním trhu vzkvétat.

Autor: Přemysl Lukeš